خانه / اجتماعی / پری شاهرخ به کرمانشاه آمد

پری شاهرخ به کرمانشاه آمدبراساس مشاهدات خبرنگار ایرنا، این پرنده مهاجر در چند روز گذشته در مناطقی از شهر کرمانشاه که پوشش گیاهی بیشتری همچون طاقبستان و سراب قنبر دارد، مشاهده شده است.
پری شاهرخ ها که فصل زمستان را در قسمت های جنوبی زمین سپری می کنند در فصل بهار به اروپا، جنوب روسیه و ایران می آیند.
این پرنده که مرغ انجیرخوار نیز نام دارد، جزء پرندگان درخت زی قرار می گیرد و معمولا از میوه درختان و حشرات تغذیه می کند.
یک زیست شناس در باره این پرنده به خبرنگار ایرنا گفت: این پرندگان معمولا با رسیدن اولین میوه های بهاری در بخش هایی از رشته کوه های زاگرس و البرز مشاهده می شوند و در اواخر تابستان ایران را ترک می کنند.
دانیال نیک مهر اظهار داشت: پری شاهرخ پرنده ای با رنگ آمیزی منحصر به فرد است که پرنده بالغ نر به وسیله رنگ زرد درخشان سر، سینه و سایر نواحی اندامش به راحتی تشخیص داده می شود، سر، گردن و سطح شکمی پرنده نر زرد است.
وی افزود: این پرنده خوش صدا نوار چشمی سیاه و پهنی، بال ها و دمی سیاه رنگ دارد و انتهای پرهای کناری دمش زرد رنگ است؛ همچنین منقاری ضخیم صورتی و پاهایی خاکستری رنگ دارد.
این زیست شناس اضافه کرد: پرنده ماده نیز پر و بالی به رنگ سبز زیتونی مایل به زرد دارد که تشخیص آن در میان شاخه برگ درختان را دشوار می کند.
نیک مهر اظهار کرد: پری شاهرخ معمولاً نزدیک به نوک درخت خود را در بین شاخ و برگ ها پنهان می کند و با انگشتانش به راحتی از شاخه درختان بالا و پائین می رود؛ منقار تنومند این پرنده در گرفتن انواع حشرات، جدا کردن میوه از درختان و پاره کردن گوشت مهره داران کوچک بسیار مؤثر است.
7445/8066انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید