خانه / اجتماعی / همه باید برای ارتقای سلامت در سیستان و بلوچستان بسیج شوند

همه باید برای ارتقای سلامت در سیستان و بلوچستان بسیج شونددکتر حسین ملک افضلی روز سه شنبه در حاشیه جلسه کارگروه بهداشت ایرانشهر در گفت وگو با خبرنگار ایرنا انجام برنامه ریزی ویژه برای ایجاد و توسعه زیرساختها و تربیت نیروی انسانی بومی و ماندگار را بهترین و موثرترین راه برای خودکفایی در اداره امور بهداشتی درمانی منطقه دانست و بر تشکیل یک تیم عملیاتی برای بررسی دقیق کمبودها و زیرساختهای لازم و همچنین نیروی انسانی موردنیاز تاکید کرد.
وی افزود: باید با یک برنامه و زمانبندی مناسب و حمایت سازمان برنامه و بودجه و استفاده از تمام توان برای رایزنی و کمک به مقوله استفاده از نیروهای بومی به جبران کاستیها و ایجاد زیرساختهای موردنیاز پرداخت تا با توانمندسازی نیروهای بومی از محرومیتهای منطقه کاسته شود.
وی ادامه داد: اوضاع فعلی منطقه نیاز به یک کار جهادی دارد و همه باید دست در دست هم بدهیم تا به شرایط ایده آل برسیم.
دکتر ملک افضلی از اثربخشی جنبه های اجتماعی حوزه سلامت بعنوان ابزاری مناسب و ماندگار و کم هزینه در کاهش مشکلات و سوانح و حوادث نام برد و افزود: در حوزه سلامت، فن آوری به تنهایی کارآیی ندارد و در کنار فن آوری توسعه اجتماعی همزمان باید صورت پذیرد زیرا این 2 مقوله سخت افزاری و نرم افزاری مکمل هم هستند.
وی با تاکید بر فرهنگ سازی و اصلاح باورهای ذهنی نادرست رایج در بین مردم را 2 عنصر مهم تاثیرگذار دانست و افزود: در امور اجتماعی با توجه به بافت عشیره ای استان بر استفاده از ظرفیت معتمدین، علماء، روشنفکران و افراد با نفوذجامعه باید استفاده شود.
وی حمایت حوزه معاونت امور اجتماعی از سرای سمن ایرانشهر را اعلام کرد و گفت: از تجربیات سمن های پایتخت در ایرانشهر نیز استفاده خواهیم کرد و بعنوان یک حامی قوی در کنار سرای سمن ایرانشهر هستیم.
وی مهمترین علل موفقیت سمن ها را هماهنگی بین سمنها، توانمندی، همسویی و همگامی با نظام سلامت و دانش بنیان بودن عنوان کرد.
7314 **8006 **6081 خبرنگار: محمد هادی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید