خانه / اجتماعی / نقشه ثبتی 32میلیون هکتار زمین ملی و دولتی تهیه شد

نقشه ثبتی 32میلیون هکتار زمین ملی و دولتی تهیه شدبه گزارش ایرنا، نقشه های ثبتی یا کاداستری مجموعه ای نظام یافته و قانونمند از اطلاعات، درباره املاک و دارایی های غیرمنقول در هر کشور یا منطقه است که پایه آن را نقشه هایی تشکیل می دهند که محدوده های ملکی در آنها منعکس شده است.
کاداستر در واقع نقشه ای است که لایه های حقوقی روی آن بارگذاری می شود و در دارای دقت مکانی بسیار بالایی است.
این سیستم با اهدافی مانند ایجاد زمینه برای ممیزی و گردآوری بهتر مالیات، ثبت زمین و روشی مناسب برای کنترل و مدیریت کاربری بهینه زمین به کار گرفته می شود.
همچنین تثبیت مالکیت دولت و تعیین حدود مستثنیات اشخاص از مهمترین مزیت های تهیه کاداستر زمین هاست که در نتیجه آن می توان اختلاف قضایی و ملکی را حل کرد و امکان تعرض به زمین های ملی و دولتی اشخاص را به حداقل رساند.
به گزارش دوشنبه وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر ممیزی و حدنگاری اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در بودجه سال 1397 نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار هکتار برای تهیه نقشه کاداستر اراضی ملی و دولتی هدفگذاری شده است.
«اکرم توفیقی» یادآوری کرد تاکنون 32 میلیون هکتار نقشه کاداستر تهیه شده که 28 میلیون هکتار مربوط به مراتع و چهار میلیون هکتار در حوزه اراضی جنگلی بوده است.
توفیقی مساحت کل جنگل های کشور را بیش از 12 میلیون هکتار عنوان کرد و گفت: ما می توانیم اهداف برنامه ششم توسعه را محقق و در پنج سال کاداستر 114 میلیون هکتار زمین ملی و دولتی را تهیه کنیم.
وی درباره هزینه تهیه نقشه کاداستر گفت: با توجه به نوع زمین و جنگلی یا کوهستانی بودن آنها و سختی شرایط به طور میانگین کاداستر هر هکتار از زمین ها به 5500 تا 6 هزار تومان اعتبار نیاز دارد.
به گفته وی، پارسال تخصیص ریالی برای اجرای کاداستر درحد 2 تا 3 درصد بود که 40 درصد اعتبار مورد نیاز در قالب اسناد خزانه اسلامی تهیه شد و عملکرد به 121 درصد برنامه رسید.
وی یادآوری کرد که در سال 1396 کاداستر پنج میلیون و 888 هزار هکتار زمین ملی و دولتی تهیه شد.
توفیقی حفاظت از زمین های ملی با ایجاد بنچ مارک یا کمربندهای حفاظتی، اشراف بیشتر دولت به میزان مالکیت خود و ایجاد بانک اطلاعات زمین یا سامانه کاداستر برای پاسخگویی به استعلام ها و تکریم ارباب رجوع را از مزیت های این اقدام برشمرد و گفت: هر کشور قوانین و مقررات خاص خود را در تهیه نقشه کاداستر دارد؛ برای نمونه ترکیه در زمینه کاداستر جنگل پیشرفت خوبی داشته و ایران به لحاظ تهیه نقشه کاداستر زمین های مرتعی پیشتازتر است.

اقتصام*9132*1961*انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید