خانه / اجتماعی / فرمانده منطقه دریایی ولایت: سیاست جمهوری اسلامی استفاده بیشتر از دریاست

فرمانده منطقه دریایی ولایت: سیاست جمهوری اسلامی استفاده بیشتر از دریاستبه گزارش ایرنا، دریادار دوم رضا عباسی روز دوشنبه در همایش روز جهانی دریانوردی در بوشهر افزود: هم اکنون 93 درصد حجم صادرات و واردات کشور از طریق دریا صورت می گیرد این درحالی است که تنها 31 درصد از مرز کشور دریایی است.
وی بیان کرد: ایران در شمال و جنوب خود به ترتیب 574 و یکهزار و 616 کیلوتر مرز دریایی دارد که با حضور مقتدرانه نیروی دریایی امنیت خوبی در این مناطق برقرار شده است.
عباسی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی، وسعت دریایی و نگرش و خط مشی یک کشور نسبت به دریا از مولفه های دریایی بودن آن کشور است که ایران از این مولفه ها بخوبی برخوردار است.
فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت گفت: امروز بیشتر شهرهای مهم دنیا در مجاورت دریاها واقع شده که همین امر تاثیر و اهمیت نقش دریا را بیش از پیش نمایان کرده است.
وی تاکید کرد: در این عرصه چنانچه از سه عنصر ناوگان نظامی، تجاری و زیرساخت های دریایی مناسب برخوردار باشیم می توانیم حرف برای گفتن داشته باشیم که با تدابیر صورت گرفته در نظام جمهوری اسلامی در چند اخیر سال به دستاوردهای ارزشمندی دست پیدا کرده ایم.
عباسی گفت: در زمان جنگ تحمیلی اقتصاد کشور بر پایه نفت استوار بود و با قطع شدن صادرات نفت اداره جنگ و اقتصاد کشور با مشکل جدی روبرومی شد اما با دلاورمردی های دریادلان نیروی دریایی در دوران دفاع مقدس حتی یکی روز صادرات نفت ایران قطع نشد.
وی، دلیل اصلی حمله نیروهیا رژیم بعثی صدام حسین به جمهوری اسلامی ایران را دسترسی مناسب به دریا برای بهره برداری از ظرفیت های خلیج فارس عنوان کرد و ادامه داد: صدام در صدد بود تا با حمله به ایران به ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به دریا دست پیدا کند که در این زمینه توفیقی پیدا نکرد.
وی یادآور شد: عراق از طریق شبه جزیره فاو دهانه اروند تنها 30 کیلومتر به دریای خلیج فارس دسترسی دارد.
در این همایش از فعال حوزه دریا و دریانوردی بوشهر تجلیل شد.
7212/6043**
خبرنگار: عبدالصمد شهریاری** انتشار دهنده: خدانظر خواجهانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید