طرح سنجش بینایی برای 13 هزار کودک واجد شرایط در مهاباد آغاز شدبه گزارش ایرنا، مهران یوسفی روز دوشنبه در حاشیه آغاز این طرح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با اطلاع رسانی و فراخوان قبلی به صورت دوره ای در 17 مرکز بهداشت و تعدادی از مهدکودک های این شهرستان طرح غربالگری و سنجش بینایی برای تشخیص تنبلی چشم یا ضعف بینایی اجرا می شود.
وی افزود: کودکان متولد نیمه دوم سال 1390 تا اسفند 1396 شامل این طرح هستند و بر این اساس والدین با در دست داشتن اصل شناسنامه کودک می توانند از مزایای این طرح بهره مند شوند.
یوسفی یادآور شد: کودکانی که نیاز به عینک یا جراحی چشم داشته باشند به صورت رایگان به آنان خدمات عرضه می شود.
وی گفت: سال گذشته برای 51 کودک سه تا 6 سال هزینه عینک پرداخت شد و 2 کودک حایز شرایط نیز تحت عمل جراحی رایگان چشم قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: در این مدت از حدود 12 هزار و 900 کودک مخاطب طرح، هفت هزار و 680 کودک مراجعه کردند که از بین این کودکان معاینه شده، 351 مورد مشکوک به مشکلات بینایی بودند.
یوسفی بیان کرد: از این تعداد 271 کودک به بینایی سنجی معرفی شدند که 38 نفر دارای مشکل بینایی تشخیص داده شد.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد اظهار کرد: علت مراجعه نکردن تمام والدین برای تشخصیص تنبلی چشم کودکان خود، مراجعه آنان در سال قبل و سال های پیش است و برخی ها تصور می کنند که دیگر نیازی به مراجعه مجدد برای معاینه چشم نیست.
یوسفی افزود: این تصور اشتباه است و باید در سنین سه تا 6 سال چند بار برای سنجش سلامت چشم کودکان خود به مراکز بهداشت مراجعه کنند.
وی یادآور شد: این طرح تا پایان سال 1396 در مهاباد ادامه می یابد.
مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است و بر اساس اعلام ثبت احوال، این شهرستان حدود 13 هزار و 200 کودک بین 3سهتا 6 سال دارد.
3093/3072
** خبرنگار: پیمان پاکزاد ** انتشار: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


پاسخ دهید