خانه / اجتماعی / طرح سنجش بینایی برای 13 هزار کودک واجد شرایط در مهاباد آغاز شد

طرح سنجش بینایی برای 13 هزار کودک واجد شرایط در مهاباد آغاز شدبه گزارش ایرنا، مهران یوسفی روز دوشنبه در حاشیه آغاز این طرح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با اطلاع رسانی و فراخوان قبلی به صورت دوره ای در 17 مرکز بهداشت و تعدادی از مهدکودک های این شهرستان طرح غربالگری و سنجش بینایی برای تشخیص تنبلی چشم یا ضعف بینایی اجرا می شود.
وی افزود: کودکان متولد نیمه دوم سال 1390 تا اسفند 1396 شامل این طرح هستند و بر این اساس والدین با در دست داشتن اصل شناسنامه کودک می توانند از مزایای این طرح بهره مند شوند.
یوسفی یادآور شد: کودکانی که نیاز به عینک یا جراحی چشم داشته باشند به صورت رایگان به آنان خدمات عرضه می شود.
وی گفت: سال گذشته برای 51 کودک سه تا 6 سال هزینه عینک پرداخت شد و 2 کودک حایز شرایط نیز تحت عمل جراحی رایگان چشم قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: در این مدت از حدود 12 هزار و 900 کودک مخاطب طرح، هفت هزار و 680 کودک مراجعه کردند که از بین این کودکان معاینه شده، 351 مورد مشکوک به مشکلات بینایی بودند.
یوسفی بیان کرد: از این تعداد 271 کودک به بینایی سنجی معرفی شدند که 38 نفر دارای مشکل بینایی تشخیص داده شد.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان مهاباد اظهار کرد: علت مراجعه نکردن تمام والدین برای تشخصیص تنبلی چشم کودکان خود، مراجعه آنان در سال قبل و سال های پیش است و برخی ها تصور می کنند که دیگر نیازی به مراجعه مجدد برای معاینه چشم نیست.
یوسفی افزود: این تصور اشتباه است و باید در سنین سه تا 6 سال چند بار برای سنجش سلامت چشم کودکان خود به مراکز بهداشت مراجعه کنند.
وی یادآور شد: این طرح تا پایان سال 1396 در مهاباد ادامه می یابد.
مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است و بر اساس اعلام ثبت احوال، این شهرستان حدود 13 هزار و 200 کودک بین 3سهتا 6 سال دارد.
3093/3072
** خبرنگار: پیمان پاکزاد ** انتشار: علیرضا فولادیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید