خانه / اجتماعی / شبکه ملی آموزش و پرورش در شرف راه اندازی است

شبکه ملی آموزش و پرورش در شرف راه اندازی استسید محمد بطحایی شامگاه جمعه در مراسم پایانی چهل و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد در مشهد افزود: راه اندازی این شبکه با درک عمیق آموزش و پرورش از تاثیر هنر و رسانه های آموزشی در تعلیم و تربیت صورت می گیرد.
وی ادامه داد: امروزه سوءاستفاده ناجوانمردانه از ظرفیتهای هنری و جاذبه های آن برای تهاجم فرهنگی و ایجاد آسیبهای اجتماعی طبقه جوان و نوجوان را هدف قرار داده است. این خطرها و آسیبها با لطمه زدن به ارکان اخلاقی، هنجارهای اجتماعی را به خطر می اندازد. این خطر همه کشورها را نشانه گرفته و ایران نیز از این تهدیدات مصون نیست.
وزیر آموزش و پرورش گفت: برای مقابله با این هجوم و آسیب های ناشی از آن مناسبتترین راه استفاده از هنر به ویژه پویانمایی و فیلمهای آموزشی است. برای ارتقا وضعیت موجود و جایگاه رسانه های آموزشی باید از گویاترین بیان، اثربخشترین کلام و معنویترین مفاهیم بهره مناسب و متناسب برد. در این میان سهم هنرمندان، فرهیختگان واصحاب فرهنگ و هنر با خلق آثار بدیع و مبتکرانه راهگشا است.
وی افزود: از جدیترین انتقادهایی که به نظام آموزش و پرورش از ابعاد و زوایای مختلف مطرح می شود این است که نظام آموزشی ما با واقعیتهای زندگی فردی و جمعی افراد بیگانه است. در این راستا مطرح می شود که روشهای آموزشی، سبکهای مدیریت و مقررات با آنچه جامعه نیاز دارد متفاوت است.
بطحایی ادامه داد: برگزاری چنین جشنواره هایی زاویه نگاه و گستره کار کارشناسی را بازتر و بیشتر می کند. جشنواره فیلم رشد و تولید فیلمهای آموزشی پنجره جدیدی را نسبت به نظام آموزشی می گشاید تا از دریچه ای متفاوت به اولویتها و مطالبات جامعه از نظام آموزش بنگریم.
وی گفت: امروز تعلیم و تربیت و فرایند یادگیری بدون استفاده موثر از رسانه های آموزشی و هنرهای تصویری ناکارآمد است. با بهره مندی از هنرهای نمایشی و تصویری می توان سرعت یادگیری را دوچندان نموده و پایداری یادگیری را افزایش داد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: با ظهور و بروز فناوریهای نوین ارتباطی و شبکه های اجتماعی و مجازی محیطهای یادگیری گستره وسیعتری یافته و رقابت عمیق با محیطهای یادگیری رسمی ایجاد کرده است. در این رقابت اگر مدرسه و نظام آموزشی مدرسه با هوشمندی و هنرمندانه از ظرفیتهای این شبکه ها به نفع خود بهره نبرد بی شک در آینده نزدیک سهم خود را در سبد یادگیری دانش آموزان از دست می دهد. همچنانکه نشانه های این مهم در رفتارهای نسل جدید هویدا است.
چهل و هفتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم رشد به عنوان قدیمی ترین جشنواره فیلم در ایران و رویدادی تخصصی در حوزه تربیتی و آموزشی از سوم تا دهم آذر ماه در مشهد برگزار شد.
هزار و 257 اثر هنری به دبیرخانه این جشنواره ارسال و از این تعداد 261 اثر جشنواره انتخاب شد. از مجموع 1257 اثر رسیده 707 اثر در بخش بین‌الملل ایرانی، 242 اثر در بخش بین‌الملل خارجی، 136 اثر در بخش دانش‌آموزان، 140 اثر در بخش فرهنگیان و 32 اثر مربوط به بخش دانشجومعلمان بود. هنرمندان، فیلمسازان و جوانان فیلمساز از 37 کشور جهان آثار خود را به دبیرخانه جشنواره فرستاده و از مجموع آن آثار هنرمندان 18 کشور به مرحله داوری راه یافت. از مجموع 261 اثر راه یافته به بخش داوری نیز 112 اثر از بخش بین‌الملل ایرانی، 66 اثر از بخش بین‌الملل خارجی، 35 اثر از بخش دانش‌آموزان، 41 اثر از بخش فرهنگیان و هفت اثر از بخش دانشجومعلمان به مرحله نهایی راه یافت. این آثار شامل مستند، پویانمایی، فیلم کوتاه و فیلم بلند در موضوعات آموزشی، علمی و تربیتی در 10 محور بود.
حضور افزون بر 15 هزار دانش‌آموز در 18 سالن نمایش فیلمهای برگزیده جشنواره رشد در مشهد برنامه ریزی شده بود.
خبرنگار: آرزو جاودانی **انتشار: حسین کریم زاده
7496/1858انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید