خانه / اجتماعی / سمفونی اوتیسم روی صفحه پیانو

سمفونی اوتیسم روی صفحه پیانوبه گزارش ایرنا، کتابخانه اوتیسم امروز افتتاح شد اما نکته جالب توجه این است که این کتابخانه از سوی خود مبتلایان به اوتیسم اداره می شود. نظیر این حرکت را طی هفته های اخیر در مورد کافه دانتیسم شاهد بودیم، کافه ای خاص که توسط مبتلایان به سندرم داون و مبتلایان به اوتیسم اداره می شود.
مدیران جوان مبتلا به اوتیسم در مراسم افتتاح کتابخانه خود تلاش دارند تا کارها به بهترین نحو انجام شود؛ اما هنگامی که نخستین فرد مبتلا به اوتیسم برای سخنرانی می آید و دوربین ها و گوشی های همراه خبرنگاران و جمعیت حاضر برای عکس گرفتن پیاپی فلاش می زند، رشته کلام را از دست می دهد ولی دوباره به سخنرانی خود ادامه می دهد.
برخی از این مبتلایان به اوتیسم حتی در مقطع کارشناسی ارشد، دانش آموخته شده اند و حالا می خواهند به جایگاه اجتماعی و حقوق شهروندی خود از جمله اشتغال دست یابند.
اهمیت اشتغال برای مبتلایان به اوتیسم تا آنجاست که یکی از آنان چندی پیش در مکاتبه ای با انجمن اوتیسم خواستار راه اندازی این کتابخانه شده بود و حال کتابخانه اوتیسم با کمک خیران راه اندازی شد.
هم صحبت شدن با مبتلایان به اوتیسم برخلاف آنچه انتظار داشتم، سخت نبود؛ چراکه آنان با دریافت آموزش های لازم توانسته اند تا حد زیادی بر مشکلی که در برقراری ارتباطات و تعاملات اجتماعی داشته اند، فائق آیند.
تورج سهرابی حقدوست که به اوتیسم مبتلا است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: جامعه باید با مشکلات مبتلایان به اوتیسم آشنا شود؛ مردم باید بدانند که مبتلایان به اوتیسم استعداد و توانایی های زیادی دارند.
وی می افزاید: کتابخانه اوتیسم راه اندازی شده است تا مبتلایان به این اختلال بتوانند از کتاب های موجود استفاده کنند. با راه اندازی این کتابخانه و اداره کردن آن از سوی خودمان، می خواهیم وارد تعاملات اجتماعی شویم.
سهرابی حقدوست ادامه می دهد: بسیاری از مبتلایان به اوتیسم با بهره گیری از استعداد و توانایی خود، پیشرفت های زیادی داشته اند؛ برخی از آنان تایپیست هستند و برخی دیگر پیانو می نوازند. عده ای از مبتلایان به اوتیسم می توانند دکلمه بخوانند و مانند سایر اقشار به ورزش هایی مانند کاراته و تکواندو بپردازند.
البته فقط سهرابی حقدوست نیست که از استعداد و توانایی مبتلایان به اوتیسم می گوید بلکه محمدتقی جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی نیز که در مراسم افتتاح کتابخانه اوتیسم حضور داشت، به این نکته اذعان دارد و می گوید: در بسیاری از مراسم حضور پیدا می کنم و فقط برخی افراد چهره من را به خاطر می سپارند اما یک بار در جمع مبتلایان به اوتیسم حضور یافتم و از اینکه آنها پس از یک سال، فقط با یک بار دیدن، مرا می شناختند، شگفت زده شدم.
وی می افزاید: مبتلایان به اختلال اوتیسم نسبت به سایر افراد، تفاوت هایی دارند اما از توانایی های زیادی هم برخوردارند؛ تلقی بسیاری از افراد از مبتلایان به اوتیسم این است که باید از آنان نگهداری شود در حالی که اکنون می بینید آنان قرار است این کتابخانه را اداره کنند.
جغتایی اظهار داشت: مبتلایان به اوتیسم نسبت به سایر افراد، خلاق تر هستند و توانایی هنری بیشتری دارند.
مشاور وزیر بهداشت از برخی موانع برای فعالیت افراد دچار ناتوانی گلایه می کند و می گوید: برخی موانع مقابل افراد دچار ناتوانی از نوع فیزیکی است که مربوط به مبلمان شهری است اما برخی دیگر از موانع که اهمیت بیشتری دارند، از جنس موانع اجتماعی هستند.
جغتایی تاکید می کند: سیاستگذاران باید بدانند که افرادی مانند مبتلایان به اوتیسم می توانند در جامعه حضور یابند و نقش آفرین باشند.
فاطمه گودرزی بازیگر تلویزیون و سینما نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از افتتاح کتابخانه اوتیسم می گوید: هر کتابی می تواند دریچه ای برای یک نگاه جدید باشد.
شبنم قلی خانی بازیگر و کارگردان نیز در این مراسم گفت: این کتابخانه هم برای کودکان مبتلا به اوتیسم و هم برای والدین آنان مفید است.
بهاره یگانه فر نماینده دفتر صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز در این مراسم با اهدای تابلوهایی از راه اندازی این کتابخانه ابراز خرسندی کرد.

** اوتیسم
اوتیسم (درخودماندگی) یکی از بیماری های گروه بیماری های رشدی اختلالات طیف اوتیسم است که در اوایل دوره کودکی معمولا قبل از سه سالگی بروز می کند. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است اما همه انواع اوتیسم بر توانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد.
به نظر می رسد که تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم درحال افزایش است؛ گرچه درمان کاملی برای درمان اوتیسم وجود ندارد اما درمان جدی و به موقع اوتیسم تغییرات بزرگی در زندگی کودکان مبتلا به بیماری ایجاد می‌کند.
کتابخانه اوتیسم در خیابان جمهوری، خیابان یاسری، نبش خیابان دیلمان واقع است. این کتابخانه امروز با حضور مسئولانی از وزارت بهداشت، بهزیستی، دفتر صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در تهران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و چهره های مطرح سینما افتتاح شد.
اجتمام**9185**1834انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید