خانه / اجتماعی / رئیس اداره ثبت احوال: در هر شبانه روز 6 نوزاد در قروه متولد می شود

رئیس اداره ثبت احوال: در هر شبانه روز 6 نوزاد در قروه متولد می شودبه گزارش خبرنگار خبرنگار ایرنا، احمد قنبری روز شنبه در نشست شورای ثبت احوال شهرستان قروه افزود: در 9 ماهه سال جاری هزار و 849 واقعه ولادت در شهرستان قروه رخ داده است که نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته که هزار و 824مورد بوده 1.37 درصد رشد داشته است.
وی به آمار فوتی های این شهرستان نیز اشاره و اظهار کرد: در 9 ماهه سال جاری، 494 واقعه وفات ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که 491 واقعه بود 61 صدم درصد افزایش داشته است.
قنبری از افزایش هشت درصد طلاق در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل در این شهرستان خبر داد و گفت: در این مدت 347 واقعه طلاق ثبت شده است در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل 320 واقعه بود.
وی ادامه داد: در 9 ماهه سال جاری هزار و 417 مورد واقعه ازدواج ثبت شده است که نسبت به میانگین مشابه آن در سال گذشته که هزار و 616 مورد بود، 14 درصد کاهش نشان می دهد.
وی با اشاره به اینکه تاکنون در این شهرستان 56 هزار نفر کارت هوشمند ملی دریافت کرده اند گفت: در 9 ماهه سال جاری از 9 هزار و 84 فقره درخواست کارت هوشمند ملی، 2 هزار و 211 فقره کارت هوشمند ملی خود را تحویل گرفته اند.
رییس اداره ثبت احوال شهرستان قروه اظهار کرد: همچنین در 9 ماهه سال جاری 55 مورد درخواست تغییر نام و 70 مورد درخواست تغیر نام خانوادگی در این شهرستان ثبت شده است.
به گفته وی از اول سال جاری تا کنون چهار هزار و 414 مورد تغییر شناسنامه و هزار و 60 مورد ابلاغ شماره ملی در این شهرستان صورت گرفته است.
قنبری از چهار مورد پرونده قضائی کیفری، 40 مورد پرونده حقوقی و 562 مورد صدور گواهی و استعلام از مراجع دولتی در شهرستان قروه خبر داد.
وی افزود: فراوانی پنج اسم اول پسران به ترتیب شامل امیرعلی، ابوالفضل، امیر حسین، امیرمحمد و آرسام و فراوانی پنج اسم اول دختران شامل زهرا، فاطمه، باران، سدنا و نازنین زهرا است.
وی با بیان اینکه طبق اعلام سازمان ثبت احوال کشور اعتبار کارت های ملی نمونه قدیم تا پایان سال 96 بوده و از ابتدای سال 97 کارت هوشمند ملی جهت انجام امورات اداری کاربردی می شود، از شهروندان خواست کسانی که تاکنون کارت شناسایی ملی خود را به کارت هوشمند ملی تعویض نکرده اند و یا هنوز کارت هوشمند برای آنان صادر نشده است، برای صدور کارت هوشمند اقدام کنند.
قنبری اضافه کرد: شهروندان می توانند قبل از پایان سال جاری برای درخواست کارت ملی هوشمند و شناسنامه جدید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.
فرماندار قروه با بیان این که آمار و اطلاعات ثبت احوال برای کشور حائز اهمیت و حیاتی است، گفت: ثبت احوال در ارتقاء امنیت و حفظ و نگهداری اسناد هویتی مردم، وظیفه خطیر و مهمی برعهده دارد.
پرویز کولانی افزود: ثبت احوال به عنوان یک دستگاه حاکمیتی برای ما حائز اهمیت است و در زمره دستگاه هایی است که آمار و اطلاعاتش برای کشور حیاتی است.
به گفته وی اهمیت نقش آمارهای ثبت احوال در تصمیم گیری مسؤلان تاثیر بسزایی دارد چرا که شناسایی هویت افراد یک جامعه و آمارهای مربوط به آنها زیربنای توسعه یک جامعه است که بخشی مهمی از آن توسط ثبت احوال انجام می گیرد.
کولانی گفت: اهمیت ثبت احوال تنها برای ثبت ازدواج و طلاق و شناسنامه نیست بلکه تاریخ یک ملت را می‌توان بر اساس اسناد و مدارک معتبر ثبت احوال تشریح و تبیین کرد و این می‌طلبد زیرساخت‌های لازم در خصوص توجه ویژه مردم به اهمیت این اداره مهیا و تبلیغات لازم در این خصوص انجام شود.
با توجه به نقش ویژه سازمان ثبت احوال در تولید آمارهای جمعیتی در کشور و نقش موثر و ویژه این سازمان در پاسداشت خدمات هویتی کشور، شورای فرهنگ عمومی سوم دی ماه را به عنوان روز ثبت احوال نامگذاری کرده است.
از 145 هزار نفر جمعیت شهرستان قروه تاکنون برای 56 هزار نفر کارت هوشمند ملی صادر شده که حدودا 60 درصد جمعیت را شامل می شود.
قروه در 90 کیلومتری شرق سنندج واقع شده است.
خبرنگار: سارا صالحی** انتشار: امید بهمنی
7345/6108انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید