خانه / اجتماعی / تصویب موادی از لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان/ تعیین تکلیف نحوه رسیدگی به جرایم کودکان

تصویب موادی از لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان/ تعیین تکلیف نحوه رسیدگی به جرایم کودکانبه گزارش ایرنا، حسن نوروزی درتشریح نشست امروز- یکشنبه- کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان با حضور مسئولانی از وزارت کشور، بهزیستی، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و کارشناسانی از مرکز پژوهش های مجلس خبر داد و گفت: مواد 24 تا 44 این لایحه در نشست امروز تصویب شد.
نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس این مواد قاضی ضمن رسیدگی به پرونده کودک یا نوجوان بزه دیده می تواند طفل را به نهادهای دولتی یا غیردولتی حمایتی معرفی کند و همچنین مددکاران اجتماعی بهزیستی با نظارت مرجع قضایی در صورت لزوم می توانند بر مسائل مربوط به طفل نظارت کنند.
نوروزی ادامه داد: از سویی قاضی می تواند در تصمیمات اتخاذ شده برای معرفی طفل به بهزیستی یا محدودیت هایی که نسبت به قیمومت، ولایت و وصایت قائل شده تجدیدنظر کند.
این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآور شد: در صورتی که پدر و مادر طفلی بر اساس مشکلات مربوط به دین یا قاچاق مواد مخدر مورد محاکمه قرار گرفتند طفل را به دادستان یا بهزیستی معرفی می‌کنند.
سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس ادامه داد: همچنین در موارد رسیدگی به جرائم مربوط به والدین طفل دادگاه می تواند این موارد را از جمله سپردن موقت طفل به سازمان بهزیستی، سپردن سرپرستی طفل و نوجوان طبق مقررات، ایجاد محدودیت در اعمال حقوق ملاقات، حضانت، ولایت قیمومت و وصایت انجام دهد.
به گزارش خانه ملت، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مواردی که کودک ونوجوان بزهکار بزه دیده نیز باشد دادسرای رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان به جرائم ارتکابی علیه آنان رسیدگی می کند.
سیام*3061*1449*تنظیم: میترا بلندقامتی*انتشار: امیر کاردان رادانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید