خانه / اجتماعی / بودجه شورای عالی استان ها جوابگوی نیازها نیست

بودجه شورای عالی استان ها جوابگوی نیازها نیستمنصور روشناسی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بودجه این شورا در لایحه بودجه سال 97 با 40 درصد افزایش از 20 میلیارد تومان به 28 میلیارد تومان رسیده است.
وی ادامه داد: البته شورای عالی استان ها به منظور تامین مالی شوراهای فرادست (شوراهای بخش، شهرستان، استان و شورای عالی استان ها) رقم 100میلیارد تومان را پیشنهاد داده بود.
روشناسی گفت: بودجه سال گذشته شورای عالی استان ها 20 میلیارد تومان بود که با پیگیری ها و هماهنگی های رئیس شورای عالی استان ها با مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق مجلس 8میلیارد تومان برای سال 97 به آن اضافه شد.
وی یادآوری کرد: البته همه بودجه در نظر گرفته شده عموما در طول همان سال تخصیص نمی یابد و تا پایان سال، از نظر بودجه ای در شورای عالی استانها کم می آوریم که موجب می شود، بخشی از کارهای شوراهای استانی انجام نشود و نمی توانیم در این خصوص پاسخگو باشیم.
وی با تاکید بر حل مشکلات با برنامه ریزی مدون و کاربردی گفت: بخشی از گلایه های اعضای شوراهای اسلامی استان ها مباحث مالی و بودجه ای است که باید فکر اساسی برای آن صورت گیرد، متاسفانه نه مجلس و نه دولت در این راستا اراده ای نداشته اند.
معاون اجرایی و اداری شورای عالی استان ها ادامه داد: منابع پایدار برای شورای عالی استان ها برای تخصیص به شورای اسلامی استان ها بعد از 18 سال فعالیت، امری ضروری و مهم است.
وی تاکید کرد: از مجلس می خواهیم که طرح های تامین منابع پایدار مانند نیم درصد ارزش افزوده برای شوراهای فرا دست در نظر گرفته شود.
به گزارش ایرنا، بر اساس اصل ششم قانون اساسی، اداره کشور متکی به آراء عمومی از راه انتخابات یا همه پرسی است و همچنین بر اساس اصل هفتم نیز طبق دستور قرآن کریم (و امرهم شوری بینهم) شوراها از ارکان تصمیم گیری و اداره کشور است.
شوراها بر دو نوع هستند، شوراهای پایه که شامل شورای شهر و روستا هستند و با رای مستقیم مردم به عنوان اعضای شورا وارد این نهاد می شوند و نوع دوم شوراهای فرادست هستند که شامل شوراهای بخش، شهرستان، استان و شورای عالی استان ها هستند که از بین اعضای شوراها انتخاب می شوند.
شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور جداگانه با رأی مردم همان حوزه انتخاب می‌شوند، شروع به کار شوراهای اسلامی از 9 اردیبهشت سال 1378بود. پنجمین دوره انتخابات شوراها نیز همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری برگزار شد و از اول شهریور سال 96 فعالیت رسمی پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا آغاز شد.
شورای عالی استان ها مرکب از نمایندگان شورای استان هاست و در حال حاضر دوره پنجم فعالیت شوراهای فرادست است.
اجتمام *2181*3063انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید