خانه / اجتماعی / اقدامات پدافند غیرعامل گیلان برخی تهدیدات استان را به صفر رسانده است

اقدامات پدافند غیرعامل گیلان برخی تهدیدات استان را به صفر رسانده استبه گزارش ایرنا، امیر مرادی روز پنجشنبه در نشست خبری در جمع رسانه های استان با اشاره به نامگذاری 6تا 12 آبان به عنوان هفته پدافند غیرعامل اظهار داشت: مدیریت پدافند غیرعامل استانداری گیلان با تلاش تمامی دست اندرکاران؛ امسال برای دومین سال پیاپی از سوی وزارت کشور برتر شناخته شده است.
وی با بیان اینکه برنامه های پدافند غیرعامل گیلان به نامگذاری هفته ختم نمی شود، افزود: امسال حدود 300 برنامه فقط برای هفته پدافند غیرعامل پیش بینی شده است.
وی بیشتر برنامه ها را آموزشی ، رزمایش و همایش های تخصصی عنوان و بیان کرد: آموزش های ما در سه سطح برای مدارس ، دستگاه های اجرایی و دانشگاه ها برگزار می شود.
مرادی گفت: برنامه های آموزشی لازم در بخش های تخصصی همچون حوزه های سایبری ، راه و شهرسازی و سازه، انرژی ، کشاورزی و امنیت غذایی و سلامت با حضور استادانی از تهران و یا معاونان سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار می شود.
وی هدف از برنامه های پدافند غیرعامل را شناسایی تهدیدات غیر نظامی موجود دراستان و مقابله با آنان ذکر و تصریح کرد: باید خودمان را در همه زمینه ها آماده کنیم که اگر با تهدیدی مواجه شدیم دستگاه های ما بتوانند آسیب ها را کاهش دهند.
مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان با اشاره به مگس زیتون به عنوان یکی از تهدیدات زیستی سال های اخیر استان گفت: با اهتمام تمامی دست اندرکاران آسیب پذیری ما بسیار کاهش یافت و مگس زیتون امسال کمتر از یک درصد بود.
وی سنبل آبی در حوزه تالاب های انزلی ، رشت، فومن ، لنگرود را نیز تهدیدی زیست محیطی برای استان خواند و افزود: با همکاری سازمان های مردم نهاد توانستیم این گیاه را جمع آوری کنیم .
** رونمایی از ربات شناور جمع آوری سنبل آبی
مرادی در ادامه با اشاره به رونمایی از دستگاه شناور جمع آوری اتوماتیک گیاه آزولا و سنبل آبی توسط مخترعان گیلانی برای اولین بار در کشور گفت: در هفته پدافند غیرعامل بخشی از تالاب عینک که هنوز از سنبل های آبی پاکسازی نشده توسط این دستگاه پاکسازی خواهد شد.
وی موضوع خون را یکی از موضوعات اساسی استان دانست و از ساخت دستگاه پالایش خون با کمک انتقال خون استان خبر داد.
وی نظارت بر داروی وارداتی ، فعالیت در حوزه کشاورزی و امنیت غذایی ، راه اندازی مرکز تست انرژی در دانشگاه گیلان، برگزاری همایش ملی نجوم، نخستین همایش تغییرات اقلیمی توسط کارگروه آب و انرژی و اقدام انجمن های مردم نهاد در توانمندی زنان و راه اندازی سایت دوشنبه بازار را از دیگر اقدامات اداره کل پدافند غیر عامل استان عنوان کرد.

مرادی با اشاره به اینکه اکنون آفت شب پره های زمستانی شمشادهای گیلان را مورد تهاجم قرار داده است، گفت: این آفت گسترده است و تمامی شمشادهای استان را تحت تاثیر قرار داده است.
وی با تاکید بر ضرورت مشارکت همگانی برای مقابله با تهدیدات زیستی استان گفت: مردم، دانشگاهیان و دستگاه های اجرایی باید از این تهدید آگاهی داشته باشند.
مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان گفت: پدافند غیرعامل یعنی اینکه از روزمرگی در بیایم و علاوه بر مسائل روزمره آینده نگری هم داشته باشند.
وی بر مسئولیت پذیری همگان در مقابل موضوعات و تهدیدات تاکید و بیان کرد: باید از کودکی مسئولیت پذیری را به فرزندان مان آموزش دهیم از اینرو ، با کمک آموزش و پرورش این امر را در مدارس شروع کرده ایم.
سال گذشته اجرای 250 برنامه برای هفته پدافند غیرعامل پیش بینی شده بود.
پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیر نظامیست و به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که بکارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارت مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی ، حساس نظامی و غیر نظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرده و یا میزان این خسارت و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.
خبرنگار: سلیمانی **انتشاردهنده : بابایی
7296/ 6030انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید