خانه / اجتماعی / آمار شکایات پزشکی در ایران بسیار پایین تر از دیگر کشورهاست

آمار شکایات پزشکی در ایران بسیار پایین تر از دیگر کشورهاستبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دکتر ایرج حریرچی روز پنجشنبه در همایش سراسری انتظامی سازمان نظام پزشکی در سالن همایش بیمارستان میلاد افزود: آمار خطای درمانی هم در کشور ما بسیار پایین تر از کشورهای دیگر است.
وی در عین حال بر لزوم مقابله با خطای درمانی در کشور تاکید کرد و گفت: 28 موضوع پزشکی که هرکز نباید اتفاق بیافتد مانند ترزیق خون اشتباه و عمل جراحی اشتباه در قالب بخشنامه ابلاغ شده است.
حریرچی اظهار امیدواری کرد که بتوان این موارد را در کشور از بین برد تا خدمات بهتری به بیماران ارائه شود.
وی حفظ ایمنی را از اولویت های اصلی سیستم بهداشتی و درمانی کشور دانست و گفت: آگاهی بخشی و حفظ کرامت انسانی مراجعان از دیگر اولویت های مهم این مجموعه ها است.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیان داشت: تعیین این اولویت ها در راستای تسهیل خدمت رسانی بهتر به مردم صورت گرفته است.
وی با اشاره به این که خطای درمانی در تمام جوامع رخ می دهد، افزود: زاه مقابله با خطای درمانی، برخورد سیستماتیک و جامع نگر است.
حریرچی افزود: جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی خود پیشگام جلوگیری از بروز خطاهای ناخواسته است، اما ممکن است قصورات یا تقصیراتی رخ دهد که با آنها برخورد قانونی انجام می گیرد.

** رابطه مالی ممکن بین بیمار و پزشک باید قطع شود
وی با بیان این که ‘رابطه مالی ممکن’ بین بیمار و پزشک باید قطع شود، افزود که در اکثر کشورها این رابطه قطع شده است و در کشور ما هم باید اقدامات لازم در این زمینه انجام گیرد.
دادستان ها و دادیارهای انتظامی سراسر کشور روز پنجشنبه ( 20 اردیبهشت ماه ) در قالب همایش سراسری انتظامی سازمان نظام پزشکی در سالن همایش بیمارستان میلاد گرد آمدند تا با هم اندیشی علاوه بر حفظ و ارتقای صیانت پزشکان، راهکارهای لازم برای کاهش بروز خطای درمانی را ارائه دهند.
علمی ** 1201 **2017انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید